İçeriğe geç

Zühre SARAL GÖKAĞAÇ

TRT Prodüktör
Ankara’da doğdum büyüdüm, ama aslen Trabzon’luyum. Ankara’da yaşıyor olmama rağmen Trabzon’la bağlarım hiç kopmadı.
Ailem Of’un Cumapazarı beldesinden. Hafızoğulları olarak anılırız. Annem de Serindere mahallesinden yani eski adıyla Yaragar’dan, onlar da Havasoğlu olarak anılırlar. Yani kökünden Karadeniz’liyim… 1993 yılında Marmara iletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirdim. Bir süre gazetecilik yaptım. 1994 yılından bu yana TRT’nin çeşitli birimlerinde çalıştım. 1999 yılında TRT’nin pek sık uygulamadığı, kurum dışı sınavları kazanarak Prodüktör oldum. Halen TRT Ankara’da belgesel biriminde çalışıyorum.
Belgesel ve sinemaya her zaman ilgi duydum ve iyi bir izleyicisi de oldum. Fotoğraf sanatına olan ilgim de belgesel-sinema serüvenimde öncü oldu. Üstadımız Süha Arın; ” belgeselci bir yanıyla bilimadamı, bir yanıyla sanatçıdır ” der. Belgesel film ise gerçeğin yaratıcı bir biçimde yorumlanmasıdır. Beni belgesel sinemanın içine çeken şey de işte bu gerçeklik ilkesi. Anlattığınız şey gündelik hayatın içinden sıradan bir öykü bile olsa bu ana ilkeden sapamazsınız. Ayrıca tam bir belgeselciyim diyemem, çabalıyorum desem daha doğru olacak.
• Anıt özel Defterinden (2001) Yapımcı, YönetmenDemlikteki Kültür (2002) Yapımcı,
• YönetmenBulutlara Doğru (2004) Yapımcı, Yönetmen
• Tatlı Sert FIRTINA(2004) Yapımcı,
• YönetmenTutkulu Ezgiler (2006) Yapımcı, Yönetmen….
• 7. Safranbolu Belgesel Film Yarışması Profesyonel Kategori üçüncülük Ödülü (2006)
• Bir Gönül Eri Hacı Bayram-ı Veli (2009) Yönetmen
• Sanatın Gücü (2009) Yapımcı, Yönetmen
Son olarak Uşakların Dansı adlı belgeseli hazırladım. Kolbastı konulu belgeselim Eutelsat Hotbird Tv Ödüllerinde ilk beşe girdi. Şu anda amatör bir tiyatro topluluğu olan Bulancak Sanat Tiyatro’sunun belgeselini hazırlıyorum,