İçeriğe geç

Hikmet SARAL

Emekli Öğretmen

1940 Yılında  Trabzon”un Of ilçesinin Kucukhol (Cumapazarı)köyünde dünyaya geldi. Kucukholde ilkokulu bitirdikten sonra Erzurum Pulur Ilköğretmen okulu sınavlarını kazandı ‘ve ideali olan öğretmenlik mesleğinin ilk eğitimini buradan alarak mezun oldu. Öğrenim hayatına Necati Eğitim Enstitüsünde devam eden Hikmet Saral buradan Türkçe Edebiyat öğretmeni olarak 1960 yılında mesleğe atıldı.

Yurdun dört bir bucağında hizmet vermeyi kendine amaç edinen bu genç öğretmen ilk hizmet yeri olarak Erzurum ili  Şenkaya ilçesinde mesleğine başladı ve burada kendisi gibi eğitimci olan Ayhan Saral ile hayatini birleştirdi.

Daha sonra sırasıyla Trabzon Erkek Sanat Eğitim Enstitüsü Mudur Yardımcılığı, Sürmene Lisesi Müdürlüğü , Artvin Milli Eğitim Md Yardımcılığı yaptı. Özel Of Lisesi müdürlüğü görevini devlet lisesine dönüştürerek tamamlayan ilkeli eğitimci 1972 yılında Sile 50 nci Yıl Lisesinin kurulusunda müdürlük görevini üstlendi. Sonrasında Üsküdar Kız Lisesi müdürlüğünü takiben Gemi Yapı Meslek Lisesi müdürlüğünden emekli oldu.

Eğitim hizmetlerine emekli olduktan sonra da devam eden bu büyük eğitimci ilkeli , prensipli , taviz vermeyen kişiliği ve engin bilgi dağarcığıyla çocuklarımızı yetiştirmeye devam etti.

1995 yılında en büyük ideali olan içinde ulusumuzun gurur kaynağı olacak nitelikteki nesilleri yetiştirmeyi amaç edindiği Özel Saral İlkokulu”nu eğitim dünyasına kazandırdı. Kendi okuluna açıldığı ilk yılda kardeş okul olarak Cumapazari İlköğretim Okulunu seçmesi bu büyük eğitimcinin geçmişiyle ve yetiştiği yöre ile ne kadar gurur duyduğunun , meslek yıllarındaki azim ve inancını ne kadar koruduğunun en açık göstergesidir.

Verdiği ilkeli eğitim ve öğretim ile kısa surede zirveye ulasan Özel Saral İlkokul”u Hikmet Sara’lin daima gurur duyacağı bir okul olarak amacını gerçekleştirdi.

Örnek eğitimci 1998 Yılı  Nisan ayında aramızdan ayrıldı. O, her zaman baş eğmeyen ilkeli ve gururlu bir hayat yaşadı. Böylesine bir yasam sonrası artik en önemlisi ,vasiyeti üzerine  doğduğu yörede bulunan Cumapazarı İlköğretim ilköğretim okuluna görev yapmakta olduğu özel ilköğretim okuluna ait bir tır birde kamyon olmak üzere özel okuluna ait tüm malzemeleri ve mefruşatları her zaman gurur duyduğu koyunun okuluna bağışladı.Gönderdiği malzeme ve mefruşatlar ile o tarihlerde Of’un en modern okulu olmasına destek sağladı.Kendisini rahmetler anıyoruz. Ruhu şad olsun.