İçeriğe geç

Yalçın AKIN

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ

1972 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu.

İlk Öğrenimini Cumapazarı İlköğretim Okulunda, liseyi Of/Taşhan Lisesinde okudu.

İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümünden 1994 yılında mezun oldu.

1995’te Ankara’da askerliğini Zırhlı Birlikler Tümeninde tamamladı.

Kamu görevine İzmir Orman İşletme Müdürlüğünde mühendis olarak başladı.

1998 yılında,Simav Orman İşletme MüdürlüğüneKınık Orman İşletme Şefi olarak atandı.

2001 yılında,İzmir Orman İşletme Müdürlüğüne naklen tayin ile sırasıyla;  Karaburun Orman İşletme Şefi, 2004’te Kemalpaşa Orman İşletme Şefi olarak görev yaptı.

2009 yılında, Akhisar Orman İşletme Müdür Yardımcılığı görevine, 2011yılında Manisa Orman İşletme Müdürlüğü görevine terfien atandı.

2014 yılında, Mersin Orman Bölge Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekte iken 2018 yılında, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bursa Orman Bölge Müdürlüğü görevine atandı.

Kamu görevinin yanında Kamu yararına çalışan birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı. Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu,Ege Karadenizli Akademik Eğitimliler Derneği, Orman Mühendisleri Odası, TOÇ-BİR Sendikası, Mersin İnsan ve Medeniyet Hareketi Derneği, Mersin Ormanspor, Bursa Uludağ Ormanspor Kayak Kulübünde yönetici ve başkan yardımcılığı gibi muhtelif görevlerde bulundu.

Memleketine tutku ile bağlı Yalçın Akın, aynı zamanda sıkı bir Trabzonspor taraftarıdır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Teknolojinin ormancılık çalışmalarında kullanılmasını teşvik etmek ve yaygınlaştırılmasını sağlamakamacıyla örnek projeler üreterek hayata geçirmiştir.Ormancılık alanında ilk kez İnsansız Hava Aracına takılı multispektral çok bantlı kamera kullanılarak Bursa ve Yalovaİllerinde;

-İhracat değeri yüksek ve dünyada talebi artan tıbbi aromatik bitki türlerimizden Anadolu Defnesinin (Türk Defnesi) yayılışını izlemek ve haritalamak amacıyla “Defne Yayılış Alanlarının Drone(İHA) İle Tespiti Ve Servet Envanteri” projesi,

-Ülkemizde ilk kez 2014 yılında görülen ve Kestane verimini % 80 oranında düşüren kestane zararlısı ile etkin mücadele etmek amacıyla“Kestane Gal Arısının Yayılış Alanlarının Multispektral Kamera İle Tespiti Ve Haritalaması” projesi,

-Ülkemizde ilk kez İnegöl’de Kayın ormanlarında pandemiye sebep olan Kızıl Kuyruklu Kayın Tırtılı ile mücadele için  “Kızıl Kuyruklu Kayın Tırtılının Zarar Yoğunluğunun İzlenmesi ve Entegre Savaş İmkânlarının Tespiti”  Projelerinin hazırlanmasında öncülük etmiş ve yürütücülüğünü yapmıştır.

Bunların yanı sıra;

-Dünya tüketiminin % 90’nının Türkiye’den karşılandığı Türk Defnesi’nin, Coğrafi İşaret Tescili ile uluslararası piyasalarda hak ettiği yeri alması ve rekabet gücünün artırılması amacıyla Orman Genel Müdürlüğü adına “Türk Defnesi Coğrafi İşaret Tescili Projesi”hazırlamakla görevlendirilmiş olup yürütücüsü olduğu projeile Türkiye genelinde üretilen defneninTürk Patent Kurumunca “Türk Defnesi” Mahreci ile tescillenmesi çalışmalarını sürdürmektedir.

-Ülkemizde yayılış gösteren gerek orman ağaçlarında gerekse meyve ağaçlarında zarar yapan böcekler ile biyolojik mücadelede kullanılacak 100.000 Adet üretim kapasiteliBursa’nın ilk modern Böcek Üretim LaboratuvarınınKamu Kaynakları ile kurulmasına öncülük etmiştir.

Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmak için hayata geçirdiği projeler:

-Türkiye’nin ilk ve tek Ormancılık Müzesinin restorasyonu için proje hazırlattığı proje ile 1890 mimarili köşk ve yalının aslına uygun restorasyon çalışmalarını yakından takip etmektedir.

-1924 yılında Cumhuriyetin ilanından hemen sonra, Atatürk’ün talimatı ile yakın silah arkadaşı Albay İbrahim Çolak tarafından Bozüyük’te kurulan (ancak günümüze kadar ulaşmayan) Ülkemizin ilk milli ve yerli sermayeli sanayi girişimlerinden Bozüyük Kereste Fabrikası ve tesislerinin hikâyesini konu alan belgeselin çekilmesini sağlamıştır. Böylece ormancılığın tarihi mirasını günümüze taşımıştır.

2020 yılı itibariyle Bursa-Yalova ve Bilecik İllerinden sorumlu Orman Bölge Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

 

 

Il est également possible de prendre une pilule pour favoriser l’érection et si vous êtes un des millions de personnes qui seront alors. Cela ne vous empêchera pas d’être performant, Kamagra En France se fait en pharmacie après présentation d’une ordonnance dressée par un médecin, ils peuvent vous faire prendre des réactions dangereuses avec vos médicaments.